Co zrobić, żeby nie Tracić Programistów?

Rozwijasz już swój produkt od dłuższego czasu i obawiasz się, że doświadczeni programiści odejdą, bo przecież rynek jest tak chłonny i ich odejście może poważnie wpłynąć na czas developmentu, a może nawet i na pozycję na rynku!

Co zrobić, żeby nie Tracić Programistów?

Rozwijasz już swój produkt od dłuższego czasu i obawiasz się, że doświadczeni programiści odejdą, bo przecież rynek jest tak chłonny i ich odejście może poważnie wpłynąć na czas developmentu, a może nawet i na pozycję na rynku!

Na całym świecie obecnie brakuje setek tysięcy, jak nie milionów programistów. Do tego jest to zawód, który można wykonywać z każdego miejsca na świecie i dla każdej firmy na świecie. W związku z tym konkurujemy z firmami z całego świata w kontekście zatrudniania. To powoduje, że utrzymanie programisty w swoich szeregach jest bardzo, bardzo trudne!

To co można zrobić żeby nas programistów utrzymać w swoich szeregach?

Jasna ścieżka rozwoju

Photo by Kaique Rocha from Pexels

Jeśli chcemy, żeby programista pracował w naszym projekcie/firmie długo, to musimy być świadomi tego, że środowisko programistów jest bardzo mocno nastawione na rozwój i wyzwania. Jeśli w firmie nie ma jasno określonej drogi, jasnego celu, do którego można dążyć, to prędzej, czy później wśród developerów pojawi się frustracja. Frustracja wynikająca z tego, że nie widać celu rozwoju. Nie widać szczytu góry. Taka sytuacja powoduje, że ciągle idziemy pod górę, ale nigdy nie osiągamy szczytu. Tylko jeśli ludzie wiedzą, co jest ważne dla firmy, w której pracują, jakie są kluczowe umiejętności i kompetencje, mogą ocenić czy ich rozwój jest prawidłowy

Mentorship

Photo by Christina Morillo from Pexels

Zwłaszcza dla mniej doświadczonych osób, ważną rzeczą jest dobrze przygotowany i prowadzony mentorship może przyspieszyć karierę! Może spowodować, że kariera rozwinie się w nieosiągalnym dla self-developmentu tempie. Jeśli przygotujemy się na to, aby ludzie mogli się od siebie uczyć, to będą oni dużo bardziej zadowoleni z miejsca, w którym pracują.

Odpowiedni leadership

Poza wsparciem rozwojowym w postaci mentorów, którzy będą w stanie zboostować rozwój mniej doświadczonych ludzi, musimy zadbać o odpowiedni leadership. Jeśli damy liderom odpowiednie narzędzia w postaci możliwości podejmowania decyzji i wolną rękę do działania, to możemy być pewni, że zajmą się oni tym, aby poprawiać jakość miejsca pracy. Dobry lider powinien być w stanie poprawić morale, wyznaczyć kierunek, przedstawić wizje, a co najważniejsze wesprzeć każdego programistę w sytuacjach kryzysowych. Nie każdy lider jest w stanie pociągnąć za sobą ludzi i nie każdy rodzaj leadershipu jest w stanie wspierać ludzi w organizacji. Trzeba o ten aspekt dbać!

Szczere i równe traktowanie

Chyba nie ma ludzi, którzy lubią być traktowani gorzej niż reszta. Musimy zadbać o to, aby w projekcie i firmie nie zdarzały się sytuacje, które z jakiegoś powodu dają ludziom poczucie nierównego traktowania. Wszelkie przejawy dyskryminacji, czy też nierówności mogą doprowadzić bardzo szybko do odejść.

Miejsce na eksperymenty i słuchanie potrzeb

Jeśli będziemy podchodzili do programistów z którymi pracujemy w sposób olewczy, nie będziemy ich słuchać i nie damy im żadnego miejsca do potknięć, to na 100% nie będą się oni czuli odpowiednio docenieni i potrzebni. Poczucie bycia niewysłuchanych i niepotrzebnym, to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możemy zrobić. Taki stan przyspiesza frustrację! Jeśli nasz dev się czymś z nami dzieli, a zwłaszcza jeśli są to pomysły dotyczące usprawnień w oprogramowaniu/toolach/projekcie, to zróbmy wszystko, żeby umożliwić mu wprowadzenie pomysłu w życie. To może mieć pozytywny wpływ na jakość, a na pewno będzie miało ogromny wpływ na morale i zadowolenie z pracy.

Wynagrodzenie

Zostawiłem ten punkt na sam koniec. Nie bez powodu mówi się, że pieniądze to nie wszystko, więc dbając o poprzednie elementy, wynagrodzenie nie będzie najważniejszym czynnikiem, jednak musimy pamiętać o tym, że branża IT ma obecnie bardzo duże braki pod kątem pracowników. Nawet jeśli wynagrodzenie nie jest czynnikiem najważniejszym, to przy bardzo dużych dysproporcjach w naszych stawkach względem rynku, może okazać się, że nasza załoga zdecyduje się odejść i poszukać szczęścia w innych organizacjach. Zwłaszcza obecnie, gdzie każda większa, świadoma firma stawia na poprawianie warunków pracy i traktowania. Jeśli nie będziemy konkurencyjni również w tym aspekcie, to prędzej, czy później ludzie odejdą, bo w końcu wykonują pracę, żeby zarabiać pieniądze i mieć za co żyć!

Trzeba zwracać uwagę na wynagrodzenie na rynku i trzymać rękę na pulsie!

Jeśli zadbamy odpowiednio o środowisko pracy, będziemy dawali ludziom odpowiednie miejsce do rozwoju i będziemy wspierać ich inicjatywy, to bardzo łatwo będzie zaobserwować pozytywne zmiany w naszym zespole. Motywacja będzie większa, zaufanie wzrośnie, jakość pracy się zdecydowanie poprawi.