Buzzword? Czy święty Gral? Czyli czym jest SaaS?

Buzzword? Czy święty Gral? Czyli czym jest SaaS?

SaaS - buzzword? Święty gral? Jeśli myślimy o tworzeniu produktów cyfrowych, to na pewnym etapie na 100% wpadliśmy na te cztery literki SaaS. Czym ten SaaS jest? Czemu obecnie jest to tak popularna rzecz w świecie bizesów cyfrowych?

Na wstępie trzeba rozwikłać co stoi za tymi czterema literkami SaaS - Software as a Service lub po polsku Oprogramowanie jako Usługa. Jest już nieco jaśniej? Tak? To super, to teraz zgłębmy temat nieco bardziej!

Co stoi za całym tym pomysłem?

Cały pomysł SaaS jest konceptem, który pozwala na zarabianie na oprogramowaniu, które udostępniamy użytkownikom/klientom za odpowiednią opłatą. Brzmi znajomo? Pewnie, że tak, ba, część z was zapewne powie, że każde oprogramowanie można nazwać Saas'em. Natomiast nie jest to do końca prawda. Tak naprawdę są nim wszystkie rozwiązania, które opierają się na jednej instancji aplikacji, hostowanych u dostawcy, stworzone z myślą o architekturze wielodostępowej. Wielodostępowej, czyli takiej, gdzie różne podmioty mogą pracować na jednej aplikacji w kontekście swojego planu (per firma, dostęp indywidualny) i najczęściej rozliczanej w modelu subskrypcyjnym.

O samym modelu subskrybcyjnym nie będę dzisiaj opowiadał, ze względu na to, że jakiś czas temu stworzyłem film, który opisuje sposoby monetyzacji aplikacji, zatem zapraszam do tego filmu :).

Poza tym, że aplikacja z której korzystamy jest hostowana u dostawcy i nie musimy się martwić o całą otoczkę, to, co jeszcze spowodowało taką popularność rozwiązań oprogramowania jako usługi? Takich elementów możemy nakreślić 4 podstawowe elementy:

  • skalowalność
  • infrastuktura do obsługi, po stronie dostawcy
  • dostęp z poziomu każdego urządzenia, w którego posiadaniu jesteśmy
  • częstotliwość aktualizacji i wprowadzania zmian

Jakie problemy może rozwiązywać oprogramowanie typu SaaS? Sky is the limit! Wystarczy spojrzeć na przykłady, które są obecnie bardzo popularne:

Jak widać po tych przykładach, można łatwo dojść do tego, że praktycznie każda możliwość usprawnienia czyjegoś życia, czy biznesu może nadawać się do stworzenia naszej SaaS'owej usługi. Im bardziej kompleksowo obsłużymy naszą grupę docelową, tym łatwiej osiągnąć sukces naszego oprogramowania!

Sass napewno nadal jest przyszłością usług cyfrowych, więc warto pochylić się nad tym pomysłem i dostarczać nowe, bardziej dopracowane rozwiązania!